Maslahat

Bir quyon o'rtacha qancha vaznga ega va oylar bo'yicha ko'rsatkichlar jadvali, go'sht hosildorligi

Bir quyon o'rtacha qancha vaznga ega va oylar bo'yicha ko'rsatkichlar jadvali, go'sht hosildorligi


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

To'g'ri parvarish va yaxshi ovqatlanish sizning hovlingizdagi quyonlarni ko'paytirishda e'tibor berishingiz kerak bo'lgan parametrlarning barchasi emas. Hayvonning har oyda qanchalik tez kilogramm olayotganini kuzatib borish muhimdir. Bu sog'liq ko'rsatkichidir. Muayyan vaqt ichida quyonning vazni qancha bo'lganligi to'g'risida aniq me'yorlarning to'liq jadvallari mavjud. Shaxsning to'g'ri rivojlanib borayotganligini tushunish uchun siz ular bilan tekshirishingiz kerak.

Standart ko'rsatkichlar

Tirik quyonning vazni 3,8 dan 5,5 kg gacha. Qoidaning noyob istisnolari mavjud. Fermerlar 8-9 kg gacha bo'lgan ulkan hayvonlarni ko'paytiradilar. O'ldirilgan quyonning tana go'shti 25-30% kichikroq. Yo'qotishlar teri, bosh, ichaklardir. Shuning uchun, 5 kg vaznli odamni so'yish paytida biz 3,5 kg dan ortiq bo'lmagan tana go'shtini olamiz.

Yangi tug'ilgan quyonlarning vazni taxminan 60 grammni tashkil qiladi. Bir oy davomida ular 10-12 baravar ko'payadi. Bu vaqt davomida ular faqat ona suti bilan oziqlanadilar. Va 5 oygacha hayvon kamida 3 kg vaznga ega bo'lishi kerak. Quyonlar kuniga 60 grammga ko'payishi kerak.

Oyga qarab har xil nasllarning o'rtacha og'irligi jadvali

Kilogrammdagi vazn.

Zoti / yoshi (oylarda ko'rsatilgan)1357-8
Flandriya Belgiya0,72,64,66,9-7,1
Gigant oq0,62,33,75-5,1
Kelebek0,5502,43,54,2
Gigant ko'k qirol0,523,34,3
Germaniya giganti1,14,7507,18,9
Yangi Zelandiya0,52,53,54,150
Kaliforniya0,42,73,54,150
Kumush0,42,23,6504,9
Qora-jigarrang0,62,53,5504,8
Kul gigant0,52,23,64,8
Frantsuz qo'chqor12,64,35,5
Sovet marderi0,52,13,24,2
Sovet chinchilla0,62,83,54,8

Voyaga etgan hayvonning vazni 8 oylik yoshga to'g'ri keladi. 7-8 oylik quyonlar so'yish uchun javob beradi. Shu bilan birga, go'sht hosildorligi tirik vazndan 30-40% kam bo'ladi.

Mutaxassisning fikri

Zarechniy Maksim Valerievich

12 yillik tajribaga ega bo'lgan agronom. Bizning yozgi kottej bo'yicha eng yaxshi mutaxassisimiz.

Go‘sht uchun quyonlarni ko‘paytirishda dehqon tegishli zotni tanlashi kerak.

Kilogramm ortishiga nima ta'sir qiladi?

Quyonlarning vaznini oshirishga ta'sir qiladigan bir nechta parametrlar mavjud:

  1. Genetik moyillik.
  2. To'g'ri ovqatlanish. Ratsionda turli xil ozuqalar, minerallar, vitaminlar bo'lishi kerak.
  3. Oziqlantirish kuniga 2-3 marta tashkil etiladi.
  4. Ichimlik suvidan foydalanish. U har doim yonida bo'lishi kerak.
  5. Oziq-ovqat qo'shimchalarini ishlatish. Ularning yordami bilan siz tez vazn orttirishga, shuningdek yaxshi immunitetni shakllantirishga yordam bera olasiz.
  6. Quyonlarning jismoniy holati ularning atroflari qulayligi va etarli darajada parvarish qilinishiga bog'liq.

Ushbu qoidalarga rioya qilgan holda zotlarning go'sht turlarini tanlash, siz quyonlarni ko'paytirishda ajoyib natijalarga erishishingiz mumkin.

Quyonning sutli bo'lishi o'sishga qanday ta'sir qiladi?

Tug'ilgandan ikki oy o'tgach, quyonlar faqat ona suti bilan oziqlanadi. Bu tarkibida barcha kerakli iz elementlari, ozuqa moddalari, vitaminlar mavjud. Ular sut bilan immunitetga ega bo'ladilar.

Va agar u etarli miqdorda ishlab chiqarilsa, chaqaloqlar tezda o'z vaznlarini ko'paytiradilar.

Ayolning laktatsiya darajasi ko'plab omillarga bog'liq:

  • zot;
  • yil fasli;
  • yoshi;
  • qanday okrol;
  • quyonlarning soni.

Ko'paygan sut bilan ajralib turadigan zotlar mavjud. Chempionat Kaliforniyalik zotli ayollarga tegishli.

Quyon naslni to'liq boqishi uchun siz quyidagi tavsiyalarga rioya qilishingiz kerak:

  1. Ushbu davrda dietada asosiy narsa sifatida aralash ozuqani qoldirish maqsadga muvofiqdir. Bu emizish quyonlari uchun maxsus mo'ljallanganligi muhimdir. Bu erda sut ishlab chiqarishni ko'paytirish va tug'ruqdan keyin tiklash uchun hamma narsa mavjud.
  2. Menyuga proteinli ovqatlarni kiriting. Bu tananing qurilish materiali bo'lgan oqsildir. Buning etishmasligi bo'lmasligi kerak. Shuning uchun, parhezga beda, soya, beda, no'xat qo'shishingiz kerak.
  3. Go'sht va suyak unini qo'shing. Ushbu tarkibiy qism bilan ehtiyot bo'ling. Ushbu mahsulot sutning ta'mini o'zgartiradi. Agar siz ko'p miqdorda go'sht va suyak ovqatini beradigan bo'lsangiz, quyonlar ona sutidan doimiy ravishda voz kechishi mumkin.
  4. Sutning yog'li tarkibi quyonlarning faol o'sishi uchun muhimdir. Agar laktatsiya davrida u yuqori bo'lsa, demak u vaqt o'tishi bilan kamayadi. Siz sut tarkibidagi yog'ni tarkibida don, kepak, tolaga boy ovqatlar, shuningdek, yog 'kislotalari bo'lgan qovoq, oshqovoq, kungaboqar urug'lari bilan saqlashingiz mumkin.

Quyonning paydo bo'lishi bilan naslni boqish bilan bog'liq muammolarga duch kelishini aniqlash mumkin. Ularda qorinlari va jonsiz ko'rinishi bor. Bunday holda, dehqon o'zi uchun javobgarlikni o'z zimmasiga olishi va chaqaloqlarni quyondan ajratib, o'zi boqishi kerak.

Quyonlarning ko'rinishi uchun eng yaxshi vaqt - yoz. Shunda siz quyonni kerakli ovqat bilan ta'minlay olasiz. Va nasl o'sadi va normal rivojlanadi. Belgilangan vaqtga qadar u etarli tana vaznini olish imkoniyatiga ega bo'ladi.


Videoni tomosha qiling: Eng yaxshi quyon turlari (Iyul 2022).


Izohlar:

  1. Tiernay

    There's something in there.

  2. Shakaramar

    I apologise, but, in my opinion, you are not right. I am assured. I can prove it. Write to me in PM, we will talk.

  3. Waeringawicum

    Siz xato qilyapsiz. Men buni muhokama qilishni taklif qilaman.

  4. Trong

    Thank you very much for an explanation, now I know.

  5. Macgregor

    Tasodifan, bu fikr hozir sodir bo'ladi



Xabar yozing